google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0

‘Vicdanımız yanılmaz bir yargıçtır, biz onu öldürmedikçe’ BalzacHiçbir dünyalı bu dünyaya dayanamaz ya da katlanamaz ya da inkar eder. Ya da yalan söyler. Ya da susar ya da kusar ya da kurar. Ya da kaçar ya da çalar ya da bozar. Ya da doğurur ya da boğulur. Ya da sarhoş olur ya da aşık olur. Ya da durur ve kurur ve solar ve sorar. Ve kızar ve dolar ve boşalır ve kasılır. Ve inanır ve yaratılır. Ve savaşır ve yaralanır ve dener ve yanılır.

Dener ve yanılır.

Ve yanılır.

Yukarıda okuduğunuz satırlar Hakan Günday’a ait. Günday, insan dener ve yanılır diyor. Yüzyıllardır var olan bir sorundur yanılmak çoğu insan hayvanlara güvenmeyi tercih eder bilir ki hayvan insana sadıktır onu yarı yolda bırakmaz, hayal kırıklığına uğratmaz, yanıltmaz peki ya insan?

İnsan dener ve yanılır.

‘Vicdanımız yanılmaz bir yargıçtır, biz onu öldürmedikçe’ der Balzac. O zaman denemek ve yanılmak vicdanla ilgilidir dolaylı yollardan. Yanılmanın birçok çeşidi vardır aslına bakarsanız: Bir insana aldanıp yanılmak, bir söze aldanıp yanılmak, bir bakışa aldanıp yanılmak, bir makineye aldanıp yanılmak bir saate aldanıp yanılmak evet evet saate zaman bir illüzyondur. Bir bakarsınız saatler, bir bakarsınız seneler geçmiş. Yanınızdaki insanlar,eşyalar,mevkiler değişmiş…

İnsan kusursuz olmalı hiç yanılmamalı demiyorum. Ya denersin doğruyu bulursun (doğru yer, doğru zaman, doğru insan) ya da denersin yanlışı bulursun (yanlış yer, yanlış insan, yanlış zaman ) ve bu eylem sürekli tekrarlanır.

Ve sonsuz bir döngü içerisine girer.

Ve dener ve yanılır.

Asıl önemli olan denemektir belki de ya da yanılmak ya da yanıla yanıla doğruyu bulmak ya da ilk yanılgıda pes etmek ve yeise bulanmak. Yüzyıllardır çoğu şeye yenildi ve yanıldı insan belki dünya iki kelime ile çalışıyor:

Yanılma ve yanılmama…

Ve insan iki seçenek arasında gidip gelirken geçen zamana da yaşam diyoruz.

Ve hayat aslında seçimlerden oluşuyor.

Doğru ve yanlış zamana göre değişiyor bazen doğruyu bulsanız da yanılmışım diyorsunuz bazen yanlışı bulsanız da doğruymuş diyorsunuz.

Ve evren sizi iki kelime ile baş başa bırakıyor: Yanılma ve yanılmama.


İnsan, Aldanır.

İnsan, Dener.

İnsan, Yanılır ve

Dener ve yanılır.

Unutmayın sizi seçimleriniz belirler kim olduğunuz seçimlerinizde gizlidir ve denemekten de yanılmaktan da korkmamalı insan.

Ama yanlış ama doğru…

Kaynak 7 / 23


masumane

0 yorum: