google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0


Ve deyip başlıyorum ön sözüme...

Ve deyip geçmeyin evet elbette Ve bağlaçtır ama biliniz ki eğer cümle başında ise bu hikayenin yazılmamış olan,hikayeyi yazmış olmaya mecbur bırakmış öncesi ezeli bir olay,olaylar vardır.Ve dedim demesine de -ve-den önceki yaşanmışlıklar dile kolay.Ve bu yüzden yazmaya başlıyorum size Tebessüm ile...

Öncesinde yaklaşık 14-15 yaşımdan beri yazmaya başladım defalarca yazdım,defalarca çizdim,defalarca da yırtım attım.Bu döngü böylece 10 yıl sürdü gitti.Bu on yıllık süreçte neredeyse en küçük bir olayım bile nükteye değer anlamlar içeren boyuttaydı.Hayatım sürekli bir arayış içindeydi ve sürekli insanları,hayatı,kitapları okuyor her olaydan anlatılacak bir kurgu  çıkarıyor,her şeyden bir mesaj algılamaya çalışıp bütün yaşadıklarımı bir gün yazma hayali ile senaryo haline getiriyordum.
Derken bir gün çocukken bana kitabı sevdirmiş olan,beni etkilemiş olan okumuş olduğum bütün kitapları tekrar okumaya başladım.Akıl almaz derecede müthiş bir zevk ve oldukça farklı bir perspektif yarattı ki bende : sormayın gitsin.

Aslında neyi öğrenmişim biliyor musunuz ilk okumuş olduğum kitaplar ile : yazmayı..
Okuduğum bütün kitaplar yaz demiş bana yaz..

Yazmak diyorum demesine de o da işte öyle kolay olmuyor..

Bir kere genceciksin Ne yaşadın ki demezler mi ? Kapitalist düzlemde nereye yazıyorsun demezler mi ? Kime yazıyorsun demezler mi ? Arkadaşım bul bir tane hatun işini evini kur yazıp da ne yapacaksın demezler mi ? Edebiyat çevresi seni ipler mi ki niçin yazmış olacaksın demezler mi ? Genç yaşında ruhuna yazıktır tadını çıkar tak at gözlüğünü o işler öyle olmaz demezler mi ? Yahu hadi yazdın nerede basacaksın,hadi bastın kıymetin ne zaman anlaşılacak demezler mi ? Derler vallahi hepsini de dediler ama ben ne yaptım (biraz klişe olacak ama) sonunu düşünen kahraman olamaz dedim.Kiminle,neyle savaşacaksam artık..

Son dönemin romanlarına bakıyorum da ön söz yok belki okunmuyordur belki de yazarların ön sözü başlıca romanın ilk satırlarıdır ?O kadarı kestirelemezsede ben duymuş olduğum bu rahatsızlığı başka okuyucu ve yazarların yaşamaması adına gidermek istedim.Okunur okunmaz,değer biçilir eleştirilir orasını bilmem ama henüz romanı yazmaya başlamadan önce bu ön sözü yazıyorum.

Roman ile ilgili açıkçası çok bilgi verip okuyucunun kafasını bulandırmak istemiyorum,okuyucu her hangi bir tahmin yürütmeksizin rahat ve boş bir kafa ile okuyacakları bir zemin hazırlama istediğimden ötürüdür bu çabam.Bunun adı ön söz,ön yargı değil ki buna rağmen kafalarımız yargılamadan hiç kaçınmazlar ya..Romanla ilgili bütün içerik tartışmasını,karakterler kavgasını en son-son sözümle yapacağım sizinle..Kitapta yani "Tebessüm" de her hangi bir,bir karakteri benimsetme,ölümsüz kılma,yerden yere vurma,aşağılama gibi bir kaygı bulamayacaksınız ne kimseyi övdük-ne kimseyi gömdük.Bu bir hikaye,bir hayat,bir düş..Sadece okuyup Tebessüm edeceksiniz..

Ve tebessüm ile başlıyorum...

Vedat'dan..


masumane

0 yorum: