google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Türkiye'nin en batısında bulunan, mitolojik kalıntıları ve ilk sualtı milli parkının bulunduğu gizemli bir koyda tatil keyfi yapmak isterseniz Gökçeada bunun için tek uygun yer.

Yıldız Koy Gökçeada'da bulunan ilk sualtı milli parkının bulunduğu, gizemli kayaların içinde berrak bir suya sahip bir yer. Gökçeada'da kamp kurabileceğiniz yerlerden biridir. Yıldız Koy Kaleköy sınırları içerisindedir. Gökçeada ilçe merkezinden dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Koyda bulunan tek tesis Arkadia Kamping'dir. Bu donanımlı tesis; içinde bar, restaurant, sıcak duş yerlerinin ve plajının bulunduğu mütevazi bir yer. Konaklamak için isteyen çadırını getirir, isteyen tesisin kendi çadırlarında kalır. Aynı zamanda tesiste kablosuz internet, otopark, ortak kullanımlı buzdolabı da var.

İlk bireysel kamp deneyimini burada yaşadım. Oldukça keyifli ve faydalı geçti. 

Bir kamp için gerekli çadır, uyku tulumu, mat ve sarf malzemelerimi getirmiştim. Bu nedenle sadece yemek-içmek-yüzmek için tesisi kullandım. Tesisin genelde deniz mahsullerinin yapıldığı bir restoranı var. Zeynep'in mutfağı dedikleri restoranda tabldot yemek, taze ot ve zeytinyağlılar, çeşitli salatalar ve mevsim balıkları var. Akşamı balık yiyerek geçirdim. Tesisin içindeki Semiz barda içeceğinizi yudumlayıp, Gülsemin'in müzikleriyle özlem dolu güzel vakitler geçirebilirsiniz. Oldukça güler yüzlü barmenleri var. 

Yıldız Koy'da scuba diving diğer bir adıyla dalış da yapabilirsiniz.  Türkiye'nin tek sualtı milli parkı Yıldız koy sularında yer alıyor. Sualtı yaşamı koruma altında olan bölgede gözlük ve şnorkelle yüzmek güzel bir deneyim. Bu park 1999 yılında Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı tarafından sualtı milli parkı ilan edilmiş, bu alanda başta Akdeniz foku, yunuslar ve İspermeçet Balinası olmak üzere koruma altına alınmış pek çok tür bulunmaktadır. Derinliği olmayan yerlerde ise minik balıklarla yüzme keyfini yaşayabilirsiniz.

Tabi yüzmekle kalmayıp gezmek isterseniz, çevrede birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Bunlardan biri Yıldız Koy'a tepeden bakan Kaleköy'dür. Kaleköy'ün çivi çakılmamış, ranta -imara kapalı doğal bir dokusu var. Köy yolunu takip ederek o doğallığı görebilir, yol üstünde bulunan Aya Marina Kilisesi, Sabun Atölyesi/Mağarasını gezebilirsiniz. Yol sonunda da en tepede bulunan, köylüleri korsanlardan korumak için yapılmış Gökçeada Kalesi'ni gezebilirsiniz. O kale surları üzerinde ayakları bağdaş yapıp karşıda bulunan Yunan adalarını ve devasa görünen dağı denizin üzerinden seyretmek acayip keyifli. 

Yıldız Koy'un sağ tarafında bulunan patika yoldan yürüyerek Mavi Koy'u da mutlaka ziyaret ediniz. Yıldız Koy dan farkı su renginin daha farklı ve içindeki taşların küçük olmasıdır. Cennetten bir parça gibi. Issız, gizemli ve farklı.

Kamptan kareler..
Harita

5 yıldızlı otel

Yıldızlı koya gider

Arkadia Camping

Arkadia Camping ve Bar

Kampın köpekleri; Rüzgar (ortadaki), Oscar (sağdaki)

Tertemiz bir deniz..

Sahilden panaromik

Taşların berraklığı..

Arkadia Camping

Motosikletli ada..

Birde şöyle uzaktan bakın..

Çorak topraklar arasında bir camping

Kale dibinden..

Yalnız hem de çok..

Bar'ın akşam parıltısı

Bar

İkindi yemeği

Kahvaltı

Dirilten bir kitap..

Okudukça vardır insan..

Ücretsiz şenzlong

Gün batıyor..

Balık restaurant

Gökçeada kalesi
(Rivayete göre köy halkını korsanlardan korurmuş)

Sabun atölyesi

Doğal bir güzellik

Çivi çakılmamış ve çakılması yasak, ranta kapalı Kaleköy..

Rum Ortodoks kilisesi (1785)

Mavi koy

Mavi koy

Mavi koy - Tepeden görünüm

Mavi koyun taşlarla dansı

Mavi koyun dalgalarla dansı

Harikulade bir koy..

Mavi koyun kayalarla kavgası..

Harikulade bir güzellik

Gözleme - Mezgit 

Kabatepe'ye doğru

Ah şu martılar da olmasa..

Özgürlük parkına uzaktan bir bakış..

Ticari yük gemileri..

Feribot

O gemi bir gün gelecek..

Kordondan limana..

Sabırlı bir bekleyiş..

Gelibolu'lu Piri Reis

Troy filmindeki Truva atı - Troya maketi

Harika bir kedi; Zeusmasumane

0 yorum: