google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Yoktan varedilen bir kültür şehri..

Daha önceki bir yazıda Yılmaz Büyükerşen'den söz etmiştim.  Söyleşi yaptığı "Zamanı Durduran Saat" kitabında bir belediyecilik nasıl yapılır bize anlatmıştı. Eskişehir'i görmemiş olsanız bile o kitapda anlattığı icraatlarla adeta şehri yaşıyor gibi olursunuz. Akabininde bir an önce şehri görmek için heyecan duyarsınız.

Şimdide Yılmaz Büyükerşen'in yeniden yarattığı kenti gezdim. Şehir, gerçekten de Büyükerşen'in kitapda anlattığı kadar var. Kentin en büyük avantajı modern mimariye sahip olması ve çağdaş insanların şehir merkezinde ikamet ediyor olmasıdır. Şehir de gezilmesi gereken birçok yer var. Şehir merkezini 1 gün gibi kısa bir süre içerisinde rahatlıkla gezebilirsiniz. Uzun porsuk çayının rehabilite edilip çevre düzenlenmesinin yapılması belediyenin en büyük başarılarındandır. Porsuk çayının yanındaki kafelerde akşama doğru oturup çayı seyredalmak baya keyifli oluyor.

İlk gezilmesi görülmesi gereken yerlerden biri Sazova, diğer adıyla Bilim Sanat ve Kültür Parkı'dır. Park 400 bin metrekare üzerine kuruludur; üzerinde 25 bin metrekarelik bir gölet, çocuk oyun alanları, bilim ve deney müzesi, sualtı dünyası ve hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Hayvanat bahçesinin ve Bilim Sanat Merkezi'nin yapımı hala devam etmektedir. Bir de park içinde çocukların ilgisini çekebilecek masal şatosu bulunmaktadır. Masal Şatosu 8 kule ve 18 kulecik olmak üzere toplamda 26 kuleden oluşmaktadır. Park içerisinde sualtı dünyasını gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Parkın içinde şehrin gezilecek yerleri için ücretsiz ring aracı bulunmaktadır. Bu ring aracı hafta sonu belli saatler arasında Sazova Parkı - Kent Park - Balmumu heykeller müzesi arasında gidip gelmektedir. Ulaşımınızı bununla sağlayabilirsiniz.

Parkdan çıktıktan sonra Balmumu heykeller müzesini ziyaret ediniz. Müzede Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in balmumundan yaptığı ve sergilediği heykeller bulunmaktadır. Sanatçı, gazeteci, siyasetçi, yazar-şair bir çok ünlünün heykeli bulunmaktadır. Büyük bir ustalıkla ve ince bir işçilikle harikulade bir şekilde yapılan heykeller mesai saatleri içerisinde halkın ziyaretine açık olup, girerken cüzi bir giriş ücreti de alınmaktadır. Bu giriş ücreti bağış şartı gereğince, kız çocukları ile engelli çocukların eğitimi için kullanılmaktadır.

Kentpark da içinde yapay gölet-plaj, kafe ve oturma alanlarının içerisinde bulunduğu büyük bir alana sahip bir park. Yoktan varedilen bir gölet ve halk yüzerek serinlesin diye parkın içinde uzunlamasına bir plaj bulunmaktadır.
Porsuk Çayı

Porsuk Çayı


Sazova Parkı - Eski bir araç

Sazova Parkı - Sabiha Gökçen uçağı

Sazova Parkı - Sualtı dünyası

Sazova Parkı - Masal  ŞatosuSazova Parkı - Bilim Sanat MerkeziKent Park


Kent Park PlajıBalmumu Heykelleri Müzesi

masumane

0 yorum: