google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0


Samsun'a küçük bir kaçamak yaptım. Hiç gitmediğim bir yer olduğundan Orta Karadeniz'in bu sahil kentini de göreyim dedim.

Güzel bir yolculuk oldu. Gerek İzmir'i kordonuna benzeyen İlkadım ilçesiyle, gerek Ölüdeniz sahillerine benzeyen Atakum sahiliyle Samsun modern ve güzel bir şehir olarak ilgimi çekti.

Şehrin modern olmasının şüphesiz Atatürk'ün ilk adım atmasından geliyor. Zaten şehirde sizi ilk İlkadım ilçesi karşılıyor.  Cumhuriyet Meydanı'nın bulunduğu merkez ilçede sahil boyunca güzel bir kordon var. Bu kordonda bir tur atıp ayaklarınızı deniz suyunda dinlendirmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

İlkadım ilçesinde İstiklal bir diğer adıyla Çiftlik adında meşhur bir caddesi var. Belediye desteğiyle bu cadde tek tip renkle restore edilip yapılara güzel bir görünüm katılmış. 

Kentin görülmesi gereken birçok tarihi, turistik yeri var. Fakat zaman kısıtlı olduğu için salt merkez bir iki ilçeyi gezebildim. Bu ilçelerden bir diğeri de Atakum ilçesi. Ölüdeniz'i anımsatan kıyısıyla harikulade bir ilçe. İlçede belediye tarafından vatandaşların ziyareti için inşa edilen Aminos Tepesi var. Tepeye teleferikle çıkılıyor ve teleferikten inince sizi çevresi yeşiliklerle donatılmış bir kafe-restaurant karşılıyor. Orda soğuk bir meşrubat içerek o harikulade deniz manzarasını izlemenizi tavsiye ederim.

Aminos Tepesi'nden indikten sonra hemen teleferik durağına yakın Amazon Köyü var. Bu köy M.Ö 2 Bin'li yıllarda yaşamış olan, Anaerkil toplumun öncü unsurları kabul edilen, ilk kadın savaşçılar olan Amazon Kadın Savaşçıları'nın heykellerle canlandırıldığı küçük bir müzeden oluşuyor. Burayı da gezmenizi öneririm.

Bir de dönüşte Samsun'un ünlü bir lokantası olan Çalıkuşu'nda samsun pidesi yemenizi tavsiye ederim.


Amazon kadın savaşçıları 

Amazon zindanında erkek esirler
Teleferikten bir görünüm


Amisos Kafe'den bir görünüm.
Amazon kadın savaşçısı
Amazon Köyü sahilimasumane

0 yorum: