google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0

 Son 20 yılınızı mağarada veya bir taşın altında geçirmediyseniz, Pokémon'un ne olduğunu duymuş, hatta oyunlarının birkaçını oynamış olmalısınız.


Pokémon nedir?


Oyunlar, TV şovları, filmler, kart oyunları ve fazlasından oluşan Pokémon, yeryüzünde dolaşıp, "Pokémon" olarak tanınan vahşi hayvanları yakalamayı ele alıyor.

Pokémon'ları yakalamak için oyuncular, önce kendi Pokémon'larını kullanarak onunla dövüşüp zayıflatıyor, ardından "Poké topu"nu kullanarak Pokémon'u topun içine hapsediyorlar. Gerçek dünyadakinin aksine yakaladığınız Pokémon, sizden nefret etmek yerine, sizi kabulleniyor ve sahibi olarak tanıyor.

Yıllar içinde eklenen Pokémon'larla birlikte bugün toplam 751 Pokémon bulunuyor. Bunlardan bazıları gerçek hayattaki hayvanlara oldukça benziyor. Örneğin Pidgey, acımasız bir güvercinden fazlası değil. Ancak Mewtwo gibi uzaylıları andıran, psişik yeteneklere sahip Pokémon'lar da var.

Pokémon'ları yakaladıktan sonra onları eğiterek (genellikle Pokémon savaşlarıyla) seviye atlatmanız gerekiyor. Böylece onları güçlendirip, yeni yetenekleri kullanılabilir hale getirebiliyorsunuz.


Pokémon Go nedir?


Pokémon Go, Pokémon konseptini gerçek hayata taşıyor. Bir Pokémon eğitmeni olarak sanal dünya yerine, gerçek dünyada, fiziksel olarak dolaşmanız gerekiyor. Oyun size bulunduğunuz konumun bir haritasını ve bu harita üzerinde Poke topunu kullanarak yakalayabileceğiniz Pokémon'ları gösteriyor.

Pokémon Go'yu diğer Pokémon oyunlarından farklı yapan önemli bir yanı, iOS ve Android'de ücretsiz olarak oynanabilmesi. Oyunun popülerliği de buradan geliyor. Önceki Pokémon oyunları hep Nintendo donanımına özeldi ve genellikte ücretliydi. Diğer önemli bir nokta, Pokémon Go'nun artırılmış gerçekliği kullanması ve kameranızın elde ettiği görüntülerin üzerine Pokémon'ları ilave etmesi.İlk Pokémon'unuzu yakalama


Diğer Pokémon oyunlarında da olduğu gibi, Pokémon Go'da ilk Pokémon'unuzu seçmeniz gerekiyor. Burada kaplumbağaya benzeyen su türü Squirtle, dinozor ve dragon karışımı Charmander ve bir tür yürüyebilen bitki olan Bulbasaur arasında seçim yapmanız gerekecek. Üç Pokémon da aynı miktarda potansiyele sahip, bu yüzden yanlış veya doğru seçim yapmanız söz konusu değil. Yani görünüşünü beğendiğiniz Pokémon'u seçebilirsiniz.

Pokémon türleri

Pokémon'lar, normal, dövüş, uçan, zehirli, yer, taş, böcek, hayalet, demir, ateş, su, çimen, elektrik, buz, dragon, karanlık ve peri gibi türlere ayrılıyor. Bu türlerin her biri, bazı türlere karşı avantaj veya zafiyetlere sahip olabiliyor. Su türlerinin ateş türüne çok fazla hasar verebilmesi gibi. Pokémon Go, belirli bir türe karşı etkisiz bir tür kullandığınızda sizi uyarıyor.

Güç ve evrimleşme

Pokémon Go'da Pokémon'larınız seviye atlamıyor, ancak onları Pokémon yakalarken toplanan "stardust" ve aynı tür Pokémon'ları yakalayarak toplanan "candy" birleşimi ile güçlendirebiliyorsunuz. Candy kullanarak Pokémon'unuzu evrimleştirebiliyor, daha güçlü bir Pokémon'a dönüştürebiliyorsunuz. Çoğu Pokémon bir kere gelişebilirken, bazıları iki kez evrimleşebiliyor.

Takım oluşturma

Etkili bir Pokémon takımı için farklı türlerde etkili Pokémon'lara sahip olmak isteyeceksiniz. Bu yüzden tek bir Pokémon'u geliştirmeye odaklanmayın. En güçlü gym'leri mağlup etmek için zengin bir takıma ihtiyacınız var.


Savaşlar

Savaşlar, Pokémon Go'da çizgi filme kıyasla daha önemsiz bir role sahip. Oyunda Pokémon'ları yakalamak için savaşmadan, Poke topunu atmanız yeterli oluyor. Ancak gym savaşları ve diğer oyuncularla savaşlar için hazırlıklı olun. Çoğu Pokémon oyununda sıra tabanlı olan savaşlar, Pokémon Go'da gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor.

Gym nedir

Gym'ler, çoğu Pokémon oyununda güçlü Pokémon eğitimcilerini barındırıyor. Pokémon Go'da ise gym'ler, diğer bir kullanıcının Pokémon'uyla korunuyor. Gym'ler, gerçek dünyadaki belirli ilgi noktaları olarak belirleniyor ve haritada en büyük simgeler şeklinde görüntüleniyor.

Gym'lerde kazanarak daha fazla tecrübe puanı elde edebildiğiniz gibi, düşman gym'inin kontrolünü ele geçirirseniz, burayı korumak üzere bir Pokémon'unuzu bırakabiliyorsunuz.

Başka neler var?

Pokémon Go'nun bir sonu olmadığından, şimdilik tüm yapabilecekleriniz yeni Pokémon'lar yakalayıp, yerel gym'leri ele geçirmek. Ancak oyun zaman içinde muhtemelen zenginleşecek ve ilgi çekecek yeni özellikler sunacak.

Pokemon Go nasıl indirilir?

Türkiye mağazalarında olmadığı için Andorid ve IOS'dan Amerika, Fransa veya Yeni Zelanda mağazaları olan storelerden indirebilirsiniz.

________________
Kaynak: CHIP


masumane

0 yorum: