google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son durak Mersin oldu. İzmir'e gitmeyi planlıyordum ama iptal etmek zorunda kaldım.

Yıllardır yazın serin, kışın soğuk geçtiği bir memlekette yaşadığım için haber kanallarında tabir edilen 'cehennem sıcağını' görmüş değildim. Antalya'ya Ekim ayında, Adana'ya Nisan ayında gitmemden olsa gerek, havasından hiç şikayet etmedim. Yazın ortasında Mersin'e ayak basar basmaz atletim, tişörtöm sırıksıklam oldu ve ter içinde kaldım. Nemli sıcağı vücudumu yapış yapış yaptı. İlk iş gidip bir şort ve sıfır kol almak oldu.

Mersin coğrafyası ve komşu olması nedeniyle Antalya'ya çok benziyor. Çok kültürlü ve tarihli bir geçmişe sahip bir kent. Turistik, tarihi yerleri çok fazla. Bir iki hafta gezmenize yetmez. Ama bu kısa sürede nereleri gezebilirim derseniz şöyle yapabilirsiniz.

Erdemli-Silifke arasında bulunan Kız Kalesi'ni gezmeniz görmeniz ilk yapacağınız şey olsun. Sonrasında hemen içinde yer alan Adam Kayalar İn'i gezebilirsiniz. 

Kız kalesinden fazla uzaklaşmadan Silifke yolu üzerinde Narlıkuyu beldesi var. Bu belde içinde yaklaşık 3-4 Km yol mesafesinde Cennet Cehennem Çökükleri var. Bunlarda harikulade bir tarihi doğa eseri. Biraz geç gittiğimden çökükleri yakından göremedim. Çöküklerin hemen yanında Zeus tapınağı ve Kilisesi, üstünde ise Astım-Dilek Mağarası bulunmaktadır. Astım Mağarası gittiğimde açıktı ve mağarada benden başka kimse yoktu. Aşağı dönerli merdivenle yaklaşık 9-10 metre uzunluğunda bir boşluğa indim. Mağara son derece serin ve çok heybetli bir görünüme sahip. Kültür Turizm Bakanlığı'nın restore ettiği yer gayet uygun bir şekilde yapılmış. Burayı da mutlaka görün. Eğer buraya sabah giderseniz yolda sıkça rastlayacağınız köy kahvaltısı sunan yerlerden birinde güzelce bir kahvaltı yapmanızı tavsiye ederim.

En keyif aldığım ve beğendiğim yerlerden biri Silifke'ye yakın Yapraklı Koy'u oldu. Bu koyun dibinde tuz tabakaları var ve balıklarla yüzme keyfi yaşıyorsunuz. Koyun suyu biraz soğuk ama inanın ki çok keyifli. 

Tatilimin son gününde de Tarsus'a gittim. Tarsus'da da görülmesi gereken Ashabı Kehf (Yedi Uyurlar), Kleopatra kapısı, Tarsus müzesi ve Tarsus Şelalesi var. Tarsus'dan sonra bir kaç ilçeyi daha gezmeyi planladığım için sadece şelaleyi görebildim. Bu şelale de 3-4 koldan akması, renginin farklı olması açısından muazzam bir güzellikte. Tarsus'un sahile kıyısı olmaması nedeniyle burada sık sık yüzen insanlar görürsünüz. Bir de size tavsiyem Tarsus'a giderken trenle gitmeyi tercih edin. Tarsus Garı'nda bulunan Atatürk Treni'ni de görmüş olursunuz.

Tarsus'dan sonra Aydıncık , Anamur ilçelerini, Taşucu İncekum plajını görmek istiyordum fakat zaman yetmediğinden gidemedim. Bunlar da görülmesi gereken yerlerdendir.

Mersin'den kareler
Yapraklı Koyu


Yapraklı Koyu

Tarsus Şelalesi


Cennet-Cehennem Çökükleri


Cennet-Cehennem ÇökükleriCennet-Cehennem Çökükleri

Astım Mağarası


Astım Mağarası


Astım Mağarası


Astım Mağarası


Astım Mağarası


Astım Mağarası


Astım Mağarası


Tarsus'da Van Kahvaltısı


Ayaş


masumane

0 yorum: