google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0Facebook, Twitter, Instagram derken nur topu gibi bir hastalığımız oldu. FOMO adındaki sosyal medya hastalığının belirtiler nelerdir ve kurtulmak için ne yapılmalı ?

Çoğumuz sabah gözümüzü açar açmaz ilk olarak sosyal medyaya bakarız. Hayati önem taşıyan gelişmelerden uzak kalmamak adına yapılan anlık takipler, artık hastalık boyutuna varan bir hal aldı. Hatta bu psikolojik durum bir adım ileriye giderek resmiyet kazandı ve ismi FOMO (Fear of Missing Out) adında yani Türkçesi ‘Gelişmeleri Kaçırma Korkusu’ oldu. Peki FOMO hastalığına yakalandığınızı nereden bileceksiniz ?

FOMO hastalığı insanların sosyal medyaya olan bağlılığını özetleyen bir ruh halidir. Bu hastalığın başlıca belirtileri, sürekli sayfa yenileme ihtiyacı hissetmek, sosyal medyada online olmadığımız zamanlarda huzursuz hissetmek, paylaşılan bir fikrin veya görselin beğeni almaması sonucunda ortaya çıkan duygusal çöküntü veya sizi ucundan kıyısından dahi ilgilendirmeyen olaylara karşı aşırı sinirlilik olarak gösterilebilir. Arkadaş ortamlarınız bir kenara dursun, aile içerisinde bile minimum seviyede kurulan diyaloglar bile (eğer çok geçerli bir sebebiniz yoksa) sosyal medyaya olan bağımlılığınızı göstergesidir. 
FOMO’nun Twitter, Facebook ve Instagram kullanıcıları arasında yaygınlaştığı belirten uzmanlar bu hastalığın uyuşturucu kadar tehlikeli olduğunu belirtiyor.
Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, popüler psikiyatride “gelişmeleri  kaçırma korkusu” olarak bilinen FOMO’nun (Fear of Missing Out) sosyal medya kullanımıyla doğrudan  bağlantılı olduğunu söyledi.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya araçlarında bilginin çok hızlı aktığını belirten Tarhan, “Bazı insanlar uyanır uyanmaz, sosyal medya hesabından kendisiyle ilgili yorumları inceliyor” dedi. 

Tarhan, sosyal medyaya aşırı ilgi duyan kişilerde bazı  ruhsal problemlerin ortaya çıkabildiğine değinerek, şunları kaydetti: “Sosyal medyaya aşırı ilgi duyan kişilerin beyni, herhangi bir uyuşturucu madde almadığı halde, sanki almış gibi haz duyar ve bazı hormonlar  salgılar. Biz buna ‘sanal uyuşturucu’ diyoruz. FOMO belirtileri gösteren bu kişiler, ödüllendirilme ihtiyacı hissediyor ve bazı kaygılar taşıyor. Bu kişiler, sanal ortamda yer almadığı zamanlarda kendisini kötü hissediyor.

"UYUŞTURUCUDAN BETER"

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi, Sosyal Medya Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık da FOMO’nun uyuşturucudan daha tehlikeli olduğunu savundu. Kırık, “Özellikle Facebook üzerinden paylaşılan içeriklerin beğenilmemesi de FOMO hastalığını tetikleyen diğer bir etmen. Paylaştığı içeriklerin beğenilmemesi bireyi sürekli olarak sosyal medyayı kontrol etmeye  itmekte ve bu durum davranış bozukluklarının meydana gelmesine neden olmaktadır” dedi.

Kırık’a göre FOMO belirtileri şöyle:

-Sosyal medyadaki kullanıcı bilgilerin sık sık güncellenmesi.
-Profil fotoğraflarının gün aşırı değiştirilmesi.
-İş esnasında paylaşımların takibi ile anlamsız şekilde sürekli konum bildirimi yapılması.


Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık “FOMO’dan kurtulabilmek için, farklı sosyal etkinliklere katılmak, sosyal çevreyle daha fazla vakit geçirmek, sanal ortamda geçirilen süreyi sınırlamak ve değişik hobiler edinmek gerekir” dedi.

Bu konuda yapılan araştırmaların sonuçları ise tüm gerçeği gözler önüne seriyor. Yaklaşık 200 bin kişi üzerinde yapılan testler sonucunda, kullanıcıların yüzde 40’ı sürekli sosyal medyada aktif olmayı istedi ve önemli haberleri, durumları vs. kaçırdığını hissederek bu konudaki tedirginliklerini belirtti.


 
Ama bu hastalık sadece psikolojik. Yeni bu demek oluyor ki bu durumdan kurtulmak için ‘kendi kendinizin doktoru’ olmak zorundasınız. Bu durumdan kurtulmak için tek düşünmeniz gereken ise sosyal medya dışında da bir hayat olduğu. Eğer düşüncenin temelinde bu fikre sahip olursanız inanın birebir etkileşim size çok daha huzurlu gelecektir. 

Sağlıklı bir sosyal medya kullanıcısı günde ortalama 7000-8000 tıklama yapar ve fareyi yaklaşık 1 km. masasında gezdirir.

Birbirinden İlginç 11 Sosyal Medya Hastalığı


1. RSI (tekrarlayıcı gerilme yaralanması)
Eklemlerin sürekli aynı noktalara basınca maruz kalması sonucu ortaya çıkan bir hastalık. Parmaklarınız yerine bacağınızla mesaj yazdığınızı düşünün, parmaklarınızı anlayacaksınız

 2. Cheseepodding
Türkçe tam karşılığı yok ama şöyle diyebiliriz : İndireyim! belki bir gün lazım olur ( mp3 ?!..)
3. Crackberry
 Amerika' da Blackberry ile her yere giden ( tuvalet , banyo vs. dahil ) kişiler için kullanılan tabir. Blackberry bağımlılığı yani


4. Wikipedializm
Dijital ansiklopedi Wiki...' lere sürekli yazı girip, kendilerini Wiki...'lere adayan kişiler bunlar.
5. Photolurking
Sosyal medya profillerinde sürekli insanların fotoğraflarına bakmak...ama hepsine.6. Siberhondrik

Hastalık ya da sağlıklı kalmak ile ilgili internetteki kaynaklara gereğinden fazla başvurmak.

 

7. Google Takibi
Google'a tüm yakın çevredeki insanların, ( hatta kardeş, eş bile olabilir ) isimlerinin yazılıp öylecene bakılması.


8. Myspace Taklitçiliği
Sosyal medyada kişinin kendisini hiç olmadığı gibi göstermesi, farklı bir kimliğe bürünmesi.

 

9. Youtube Narsizmi
Kişinin kendisi ile ilgili fersah fersah videolar yayınlaması.

 

10. Ego Sörfü
Kişinin kendi ismini internette araması, kendi profillerine ve görsellerine bakması, ileri safhalarda kendini "mention"layıp, "like'laması

 

* Bir hikikomorili gencin odası

 11. Hikikomori
Japonca "elini eteğini çekmek" anlamına gelen, özellikle gençlerde yaygınlaşan bilgisayar bağımlılığı

Derleme Kaynak: WebTekno, Onedio, NTV


masumane

0 yorum: