google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0
 

Yaşar Kemal şöyle der; "bu ülkede 4 şey olmayacaksın; kadın, çocuk, ağaç ve sokak hayvanı. Umarım öbür dünyada Türkiye yoktur." Bir toplum gerçekçi yazar, gerçeğin altını böyle çiziyor. Çünkü bu ülkede dördünü de katlediyorlar.


2015 yılına hızlı girdik ve umduklarımız kursağımızda kaldı. Can Yücel “Kursak, diye bir yer var. Heveslerim, hayallerim, sevdiklerim, hepsi ora'da." diyorya, gerçekten hepsi orada kaldı.  Yine aynı haberlerle güne uyanıyoruz. Aynı gündemi yaşıyoruz. Herşey çok ani gelişiyor ve yapılan protestolar, eylemler afaki kalıyor. Çünkü ertesinde gündem olan şiddet, cinayet gibi bir olay hemencecik üstünü örtebiliyor.


Televizyonda hiç de iyi haber yok, açmayıverelim artı şu televizyonu diyoruz ama izlemek zorunda hissediyoruz kendimizi.  İzledikçe de sıradanlaşıyor herşey.  Toplum da büyük bir travma olmasının sebebi de bu. Kimse kendini güvende ve özgür hissetmiyor. Politikadan, gündemden, gündelik yaşamdan o kadar kanıksayacak bir hale geldik ki, yemek yerken rahatlıkla 'eşini 50 parçaya böldü' haber bandını okuyabilir, ağzımı şabırdatıp iştahsızca biraz da yutkunarak ekranı izleyebiliyoruz.

 Çok şey söylebilir, üzerine çok tartışabiliriz. Ama hiçbirşey bu lanet zihniyeti değiştirmeye yetmiyor. Birileri  bu değirmene su taşıyor. Bir bakan 'tecavüze uğrayan doğursun, 'gerekirse' devlet bakar' diyor, öbür yandan bir milletvekili 'tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masumdur' diyebiliyor ve bunlar koca bir ülkeyi yönetiyor. Toplumda infial oluyor, kadından sorumlu bakan (Özgecan Aslan'ın katili için) 'Başka saiklerle, hunharca hislerle mi bunu yaptı, bunu bilmiyoruz' diyip katilin vahşiliğine bir kılıf bulmaya, gerekçe aramaya yeltenebiliyor.

Özgecan Aslan öldürüldüğünden bugüne 38 kadın öldürüldü. 2015 yılına girerken dönüp baktığımızda bir önceki yıldan kadın cinayetlerini saymaktan başka birşey yapamadık. Yas  3 gün. Hele cinayet olunca gündem çabucak sanal bir şekilde üstünü örtüp daha da çabuk unutturabiliyor herşeyi. Sonra Özgecan'ın babasının dediği oluveriyor; 'bir Özgecan varmış, bir yokmuş'

__________________
* Foto: Suruç'taki öğrencilerin birlik mesajı


masumane

0 yorum: