google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Simon Beck; kardan sanat çalışmaları yapan kendisini 'kar sanatçısı' diye tanımlayan bir İngiliz mühendis. Kışın ağır şartlarına aldırmadan, kışın hüküm sürdüğü dağlardan bembeyaz sanat eserleri yapıyor. Kar üstünde bıraktığı izlerden harikulade motifler çıkıyor.
 
Saatlerce süren bir iş için inanılmaz bir emek harcayan sanatçının kardan hazırladığı çalışmalar kısa bir süre sonra veya gün ağarınca yok olabiliyor. Çünkü kardan yaptığı eserler rüzgarın etkisiyle tekrar kara gömülüyor. Kendisi bu durumu bir açıklamasında doğanın kanununa bağlıyor, doğanın kuralları olduğunu, bu kurallara uymak gerektiğini belirtiyor.

Simon Beck bu eserlerini matematiksel olarak tasarlıyor. Yaptığı çalışmalar günün farklı zamanlarında ayrı bir güzellik saçıp, muntazam görüntüler oluşturuyor. Yaptığı çalışmalar için pusula kullanarak, önce çizeceği kar çizimlerinin geomterik şeklini belirliyor. İlk iki saatini ölçümle geçiriyor. Yaklaşık 10 saat de karı işlemekle uğraşıyor. Çalışırken de 'Beethoven' dinliyor. Müthiş bir zekanın ve emeğin neticesi olan çalışmaları insanı hayretler içerisinde bırakıyor.
 masumane

0 yorum: