google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Martı Jonathan Livingston Amerikalı yazar ve pilot olan Richard Bach tarafından yazılmış, bir martının hayatını ve sürüyle birlikte olan yaşamını insani niteliklere teşbihiyle anlatan bir fabl türüdür.

Hikayede ana tema; yaşamdaki monotonluğun değiştirilebileceği ve değişimin imkansız olmadığıdır. İnsan düşündüğü ve hayal ettiği herşeyi yapabilecek düzeydedir. Nitekim martı Jonathan ile teşbih sanatı içinde böyle bir karakter oluşturulmuştur. Hikayede bütün martılar monoton ve rutin bir yaşam yaşamaktadırlar. Familyalarının türlerine benimsettiği ortak gaye; uçmak ve yiyecek bulmaktır. Bunun dışındaki herşey onlar için aykırıdır. Jonathan ise bunu kabullenmemekte ve değişim için çabalamaktadır. Jonathan'ın diğer türlerinden ayrılır yanı farklı düşünmesidir. Amacı; uçmak ve uçarken yenilikler keşfetmek, farklılıklar yaratmaktır. Bunu da hikayeyin sonunda gördüğümüz gibi başarmaktadır. Martılar ailesinden dışlanmışsa da, fikrine ortak martılar (Fletcher, Sullivan ve Chiang) bularak, farklılığı onlara da aşılayarak idol olmayı başarmıştır.

Jonathan, yaşamdaki tüm engellere karşı nasıl karşı gelinebileceğini ve nasıl bir tavır sergileneceğini de özümsetiyor. Çözümde, umudun vazgeçilmez bir olgu olduğunu hatırlatıyor. Uçmak için önce istemek ve inanç gerekir. Jonathan bunu gerçekleştirince dışlandığı sürüye de bunu gösterir.

Kitap ince ve kısa sürede bitirilebilecek düzeydedir. İlkokul düzeyi öğrencilere okutulması ve üzerinde düşündürülmesi gereken bir doktrin niteliği taşımaktadır.


masumane

0 yorum: