google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0Geç keşfettiğim iki güzel Hint filmi "Her çocuk özeldir" ve "3 aptal". Geç olsa da izledim. 

Her Çocuk Özeldir
Hint dilinde "Taare Zameen Par-Yerdeki Yıldızlar", verdiği mesaj bakımıyla da "Her Çocuk Özeldir" ismiyle anılan film 2007 Hint yapımı. Yönetmenliği, yapımı ve başrolü Hint asıllı Aamir Khan'a aittir. Film Internet Movie Database sitesinde 10 üzerinden 8.3 puan almıştır. Ayrıca film Internet Movie Database en iyi 250 film listesinde 231. sırada yer almaktadır. [*] Filmde Ishaan Awasti adında bir çocuk harfleri sayıları algılama problemi (disleksi hastalığı) yüzünden çevresi, ailesi tarafından tembel gerizekalı muamelesi görmektedir.  Derslerinde başarısız, yaptığı işlerde tutarsız olan Ishaan ilkokul 3. sınıfta olmasına rağmen okuma ve yazmayı bilmemektedir. Kitaplardaki figürler, kelimeler onun hayal dünyasında ayrı bir şekil almaktadır. Diğer çocuklardan farkı henüz algı yeteğinin tam gelişmemiş olmasıdır. Bu da onu içine kapanıklığa ve karamsarlığa sürüklemiştir. Ailesinin de baskısı olduğu için gelişmekten kopmuştur. Kaldığı yatılı okuldaki resim öğretmeni Ram Shankar Nikumbh ile hayatı bambaşka bir hal almıştır. Öğretmeninin özverisiyle müthiş şekilde özgüven ve inanç kazanmıştır. Bu da gelişmesine büyük katkı kazandırmış, okulu da birincilikle tamamlamasına vesile olmuştur. Film dramatik olmasına karşın, çarpık ezberci eğitim sistemini de eleştiri mahiyetindedir. Filmde disleksi hastalığı/öğrenme bozukluğu  yaşayıp da buna rağmen büyük mucizeler yaratan Albert Einstein, Walt Disney, Leonardo Da Vinci, Mozart, Bill Gates gibi ünlü mucitlerden, bilim adamlarından, iş adamlarından örnekler mevcuttur. Film, başarısız çocuklara karşın önyargıları olan her kesimin izlemesi gereken bir doktirin niteliğindedir.3 Aptal
İngilizce "3 Idıots" olarak adlandırılan "3 Aptal" filmi de 2009 Hindistan yapımı duygusal, komik ve öğretici bir Hint filmidir. Başrolünde Her Çocuk Özeldir filminin yönetmenliğini, yapımcılığını ve oyunculuğunu yapan Amir Khan oynamıştır. Filmde Hindistan'ın en iyi mühendislik okulundaki 3 arkadaşın dostluğunu ve arkadaşlığını eğlenceli olarak anlatmaktadır. Film "Her Çocuk Özeldir" filminde olduğu gibi çarpık, ezberci, rekabet ortamı yaratan, beyinleri köhneleştiren eğitim sistemini eleştirmektedir. Filmde Rancho adlı karakterin arkadaşları için fedakarlığını, eğitimin pratik ve uygulamadan yoksun yönlerini düzeltme çabasını göstermektedir. Analitik ve rasyonalist düşünmenin yararları ile olumlu zihinsel tutumla nasıl başarılı olacağını da vurgulamaktadır. Filmdeki 3 arkadaş "All is well-Herşey yolunda" telkini ile motive olmaktadırlar. Film Internet Movie Database sitesinde 10 üzerinden 8.3 puan almıştır. [*] Hint müzikleri de filmde ağırlıkla yer almaktadır. Dostluk kavramının akıllarda pekişmesi için de güzel mesajlar içerdiği gibi, kariyer hedeflerinde yanlış tercih yapmanın neticesinin ağır sonuçlar doğuracağını/doğurduğunu da vurgulamaktadır. Filmin "Her Çocuk Özeldir" ile ortak yanları Hint filmi olması, Türkçe dublajının olmayışı ve Türkiye'de gösterime girmemesidir.

3 Aptal filminden anlamlı mesajlar içeren çeşitli replikler [*]
  • Doğumda öğretilmişti bize, hayat bir yarıştır. Hızlı koşmazsan, ezerler seni. Bebek olurken bile, bir sperm diğer 300 milyon spermi geçer. 1978'de, akşam 5.15'te doğmuşum. Saat 5.16'da, babam ilân etmişti: "Oğlum mühendis olacak." Ve kaderim belli olmuştu. Ne olmak istediğimi kimse sormadı.
  • Köyümüzde yaşlı bir bekçi vardı, Gece devriyelerinde bağırırdı: "Herşey yolunda. Herşey yolunda!" Biz de huzurlu bir şekilde uyurduk. Sonra bir gece, bir hırsızlık oldu. Ve öğrendik ki meğerse bekçi körmüş! O, "Herşey yolunda!" derdi, biz de güvende hissederdik kendimizi. O gün, bu kalbin ne kadar kolayca korkabildiğini öğrendim. Kandırmanız gerekiyor. Sorun ne kadar büyük olursa olsun, "Herşey yolunda." diyeceksiniz.
  • Efendim, neden puan sıralamasına göre koltuk düzenlemesi yapılıyor? "Bir şikâyetin mi var?" Evet, bu notlama olayı kast sistemi gibi. A alanlar, efendiler. C alanlar, köleler. Pek hoş değil, efendim. "Daha iyi bir fikrin var mı?" Evet. Hatta sonuçlar bile böyle ifşa edilmemeli bence. Neden birinin başarısızlığı herkese ilân ediliyor ki? Eğer demir eksikliğiniz varsa, doktor size bunun için ilaç mı yazar, yoksa bunu televizyona mı verir? Anlatabiliyor muyum, efendim? "Yani demek istediğin o ki, tek tek, her öğrencinin odasına gideceğim, ve notları kulaklarına fısıldayacağım. Sen birinci oldun. Sen ikinci oldun. Çok üzgünüm, sen kaldın." Hayır efendim, demek istediğim, notlar insanları sıralamaya sokuyor. Ben birinci geldim, bu yüzden yanınızda oturuyorum. Arkadaşlarım sonuncu oldu, arkada köşede oturuyorlar.
  • "Ay'a ayak basan ilk insan kimdir?" Neil Armstrong efendim. "Tabi ki Neil Armstrong. Bunu hepimiz biliyoruz. Peki ikinci kişi kimdir? Boşverin. İkincinin bir önemi yok. Kimse, ikincileri hatırlamaz."
  • Michael Jackson'ın babası onu boksör olmaya, Muhammed Ali'ninki de şarkıcı olmaya zorlasaydı ne olurdu? Felaket olurdu. Anlatabiliyor muyum?
  • O edebiyat okumak istiyordu, yazar olmak. Ama tek yazabildiği bu intihar mektubu oldu.


masumane

0 yorum: