google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0


 Yemen'de 32 yıllık Devlet Başkanı Salih'in görevini bırakması isteyenler yine sokaklara çıktı. Mısır Büyükelçiliği'ne yürüyen ve Mısır'ın 'Cuma Gazabı' selamlayan göstericiler, “Ali, bırak, bırak”, “Tunus bıraktı, Mısır izinde, sırada Yemen var” sloganlarını attı.

SANA- Yemen'in başkenti Sana'da Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in istifa etmesini isteyenler yine sokakta.

MISIR BÜYÜKELÇİLİĞİ'NE YÜRÜDÜLER
Mısır Büyükelçiliği'ne yürüyen göstericiler, “Ali, bırak, bırak”, “Tunus bıraktı, Mısır izinde, sırada Yemen var” sloganlarını attı.
Eylemde göstericiler ile hükümet yanlıları arasında kısa süreli bir çatışma yaşandı. Polis de devlet başkanını istifası talebiyle eylem yapanlara saldırdı. Eylemde her hangi bir yaralama bildirilmedi.

Yemen'de gösterilerin simgesi haline gelen kadın gazeteci Tawakel Karman, sivil giyimli polislerin kendisine hançer ve ayakkabı ile saldırmaya çalıştığını, fakat diğer göstericiler tarafından engellendiklerini söyledi.

Tunus'ta halk 23 yıllık devlet başkanını devirdikten sonra Yemen'de yapılan gösteri sonrası gözaltına alınan, fakat büyük eylemli tepki üzerine serbest bırakılan Karman kararlı:
“Ali Abdullah Salih rejimi düşene kadar devam edeceğiz.”
Karman, dün “Gazap Günü'nde Mısır'da zirve yapan gösterilere işaret ederek 3 Şubat'ı Yemen'in 'Gazap Günü'ne dönüştürme çağrısında bulunuyor.

BÖLGENİN EN FAKİR ÜLKELERİNDEN BİRİ
Yemen bölgenin en fakir ülkelerinden biri. Ülkede 23 milyon nüfusunun neredeyse yarısı günlük 2 dolar olan açlık sınırının altında yaşıyor. On binlerce kişi, çatışmalar ve seller nedeniyle yerinden edilmiş durumda.
Hakkında çok sayıda yolsuzluk iddiası bulunan hükümetin başkent dışında ülkede kontrolü oldukça zayıf. Ülkenin ana gelir kaynağını oluşturan petrolün önümüzdeki on yıl içerisinde tükenebileceği belirtiliyor.
Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, Eylül 2006'da 7 yıllığına yeniden seçilmişti. Parlamentoda görüşülmekte olan anayasa değişikliği kabul edilirse devlet başkanına ömür boyu görev yapma hakkı doğacak.
Yemen'de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, Eylül 2006'da 7 yıllığına yeniden seçilmişti.

DEVLET BAŞKANINA ÖMÜR BOYU GÖREV YASASI
Parlamentoda görüşülmekte olan anayasa değişikliğine göre, ülkede şu an iktidarda bulunan devlet başkanına ömür boyu görev yapma hakkı doğacak.

Muhalefet Nisan ayındaki parlamento seçimlerini boykot edeceğini açıklarken, Salih muhalefet partileri olsun veya olmasın, parlamento seçimlerinin Nisan ayında gerçekleştirileceğini söyledi.


masumane

0 yorum: