google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0
 

Bayram tatili vesilesiyle güzel bir belgesel izleme fırsatı buldum. İzlemeye değen 6 bölümden oluşan sürükleyici bir belgesel. 

"Everest – Beyond the Limit (Everest - Zirvenin Ötesinde)"
İzlerken hem heyecan dolu sahnelerinden, hem de kameraya oynayan maceracılardan etkilendim. Özellikle bacağı kesilen dağcı Mark, astım hastası Mogens ve dağın kralları lakabıyla anılan şerpalar çok ilgimi çekti. Müthişti, kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Bilgilenmeniz için belgesel hakkında netten aldığım notları paylaşıyorum.

Everest – Beyond the Limit bir grup sıradışı maceraperestin, insanoğlunun görüp görebileceği en zor koşullar altında, zirvenin ötesine geçmek için yaptıkları destansı bir yolculuğu konu alıyor.

İnsan azminin yanı sıra yüksek irtifa videosu ve Sherpalar’ın (Tibet’den beş yüz yıl önce Nepal’e göç etmiş dağ insanlarıdır)  başlıkları üzerindeki küçük kameraların da dahil olduğu gelişmiş teknolojiler kullanarak “Everest – Beyond the Limit”, dünyanın en yüksek dağı olarak kabul edilen Everest’e yapılan bu tehlikelerle dolu yolculuğu bir dizi olarak kayıt etti. Bu inanılmaz dizi, deneyimli rehber Russell Brice’ın öncülüğünde, bu sıradışı grupun, imkansızı başarmak için yaptıkları duygu yüklü ve zorlu yolculuğu birebir izleyicisine de yaşatıyor.

Hayatlarındaki en büyük tutkularını gerçekleştirmek için çıktıkları bu yolculukta siz de, Tim, Terry, Mark, Mogens, Brett, Max ve Russell’a katılın ve aldıkları riskin nelere mal olabileceğini test edin. 

 
(Into the Death Zone) Ölüm Bölgesi: Birinci Takım "ölüm bölgesi"ne varır. Bu bölgede yüksek irtifa nedeniyle sindirim engellenmiştir ve vücut enerji için kendi kas dokularını tüketmeye başlar. Kampta geçirilen birkaç saatten sonra Birinci Takım karanlıkta zirvenin yolunu tutar. Oksijenin zirveye ulaşmadan önce tükenmemesi için takımdaki dağcıların hızlı davranmaları ve yavaş tırmanıcıların önüne geçmeleri gerekmektedir. Zamana karşı yarışan tırmanıcılar bu ölümcül bölgeden sağ çıkabilecekler midir?

(Mutiny on the Mountain) Dağda İsyan: Birinci Takım'ın tırmanıcıları zirveye ulaşma girişimlerinin yan etkileriyle savaşmak zorundadırlar. Tırmanıcılar -40°C derecelik hava yüzünden tehlike altındadırlar. İkinci Takım da zirveye tırmanış talimatlarını almışlardır. Tırmanıcılardan bazıları iyi bir başlangıç yapsa da, çoğu tırmanıcının dirençleri oldukça düşüktür. Brice'ın emirlerine karşı koyan iki tırmanıcı da, diğerleri için tehlike oluşturmaktadırlar.

(The Final Cost) Son Bedel: Takımlar tekrar inişe geçtiğinde herkes aşırı soğuktan şikayet etmektedir. Donma tehlikesi Brice'ın rehberliğindeki bu macerada her zamankinden daha fazladır. Artık zirveye ulaşmayı başaranlar ya da başaramayanlar için en önemli amaç eve dönüş yolculuğudur. Bu zorlu yolculukta tartışılan tek konu ise bir sonraki sene yeni bir Everest macerasına hazır olup olunamayacağıdır.

DVD
Everest Zirvenin Ötesinde (1-2-3-4-5-6 Bölüm)
Orjinal isim:
Everest Beyond The Limit
Yönetmen: Barny Revill, Edmund Wardle, Martin Pailthorpe
Oyuncu: Brent Merrell, Mark Inglis, Max Chaya, Mogens Jensen, Russell Brice, Terry O'Connor, Tim Medvetz
Katkıda Bulunan: Bill Petrie
Türkçe Dublaj: Kanal D Home Video

Orijinal Dil İngilizce
İzlenebilecek Dil Türkçe, İngilizce
Altyazı Türkçe
Sistem PAL
Ses Dolby Dijital İngilizce 2.0; Dolby Dijital Türkçe 2.0
Ekran oranları 16:9 Geniş Ekran (Wide Screen),1:85:1
ABD, 2006

Belgesel'den kareler

 

       

Dağcılar

masumane

0 yorum: