google.com, pub-6626764457556682, DIRECT, f08c47fec0942fa0

1-Mutlak bir amaç geliştirin 
Değerli , arzu edilebilir, seçkin bir hedefiniz olmalı ve bunu hep kendinizin önünde tutmalısınız. Mutlak bir ana amaç belirlediğinizde bunların hangisinin ana amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacağını görmeniz mümkün olur.


2-Beyin gücü birliği oluşturun
Beyin gücü birliği, iki veya daha fazla zihnin belirli bir hedefe ulaşmaya doğru mükemmel bir uyum ruhuyla birlikte çalışmasıdır. Bu ilke, diğerleriyle ilişki kurmak suretiyle, hayatta arzu ettiğiniz her türlü hedefe ulaşmak için gereken bilgi ve deneyimi kazanıp kullanmanızı mümkün hale getirir.

3-Çekici bir kişilik geliştirin
Kişiliğiniz en büyük varlığınız veya en büyük sorumluluğunuzdur, çünkü kontrol ettiğiniz her şeyi kucaklar: zihninizi, vücudunuzu ve ruhunuzu. Bir insanın kişiliği o insan demektir. Kişiliğiniz düşüncelerinizin  yapısını, işlerinizi, diğerleriyle ilişkilerinizi biçimlendirir ve bu dünyada işgal ettiğiniz yerin sınırlarını belirler.
 
4-Uygulamalı inancı geliştirin
İnanç, hedeflerinizin, arzularınızın, planlarınızın ve amaçlarınızın fiziksel veya finansal eşdeğerlerine dönüştürülebildikleri zihinsel bir durumdur. Uygulamalı inanç harekete geçmeniz, özellikle inancınızı her koşulda uygulama alışkanlığı geliştirmeniz anlamına gelir. Bu Tanrı'ya, kendinize, arkadaşlarınıza ve sizin için kullanılabilir olan sayısız fırsata inançtır.
 
5-Herkesten bir adım fazla atın
Bu ilkeyi gerçekleştirmek sizi diğer insanlar için vazgeçilmez hale getirecektir. Bu ilke kendini iki önemli yasada gösterir. Kazanç Yasası ve Artan Karşılıkla Yasası. Bu değişmez yasalar inançlı bir tutumla ve anlık bir telafiye bakılmaksızın gösterilen zekice çabayı her zaman ödüllendirir.
 
6-Kişisel insiyatif yaratın
Kişisel insiyatif, bütün hareketi başlatan içsel güçtür. Kişinin başladığı şeyi bitirmesi için ilham veren kuvvettir. Hayal etme becerisini harakete dönüştüren dinamodur. Kişinin kendi kendine motivasyon vermesidir.
 
7-Olumlu zihinsel tutum inşa edin
Olumlu zihinsel tutum, herkese ve her duruma karşı doğru, dürüst ve yapıcı düşünme, hareket etme veya tepki veremek ya da Tanrı'nın kanunlarını veya yanındaki insanların haklarını ihlal etmeyen şartlar yaratmaktır.
 
8-Coşkunuzu kontrol edin
Coşkusu olmayan insan yayı olmayan saat gibidir. Arzu edilebilir bir hedefi başarmak için coşkulu olmak zihninizin her gün bu hedefe bağlı kalmasını sağlar. Hedefleriniz ne kadar değerli ve arzu edilebilirse, o kadar kararlı ve coşkulu olursunuz.
 
9-Özdisiplininizi geliştirin
Özdisiplin kendiniz üzerinde kontrol geliştirmenizi sağlar. Özdisiplin düşüncelerinizin, gerçekte ne olduğunuzun, ne yaptığınızın hakimiyetinizi kazanmayla başlar. Başarısızlıklarınız ve başarılarınız alışkanlıkların  bir sonucudur. Bir alışkanlıklarıyla yaşayan yaratıklarız, ama bedenleri olan zihinler olduğumuz için alışkanlıklarımızı değiştirebiliriz.
 
10-Doğru düşünün
Doğru düşünme iki önemli temele dayanır:
a) Bilinmeyen gerçekler veya hipotezlere dayanan tümevarımsal akıl yürütme
b) Bilinen gerçeklere veya gerçek olduğuna inanılan şeylere dayanan tümdengelimsel akıl yürütme
Okulda bize tümdengelimsel, tümevarımsal akıl yürütme ve bir örnekte yanlış bir önermeden başlayıp diğerinde yanlış bir çıkarma yapmayla sonuçlanan hatayı öğretirler. Doğru düşünme ve sağduyu kısmen bu deneyimlerin sonucudur.
 
11-Dikkatinizi kontrol edin
Kontrollü dikkat zihinsel gücü organize eder. En üst düzeyde özdisiplin biçimidir. Kontrollü dikkat, zihnin bütün becerilerini koordine etme ve bunların birleşik güçlerini verilen bir hedefe veya mutlak amaca yönlendirme hareketidir. Yalnızca en sıkı biçimdeki özdisiplinle kazanılabilir.
 
12-Ekip çalışması geliştirin
Ekip çalışması, belirli bir amacın gerçekleştirilmesi için çabaların koordine edilmesi ve istekli bir işbirliğine girilmesidir. Ekip çalışması ruhu istekli, gönüllü ve özgür olduğunda çok büyük ve kalıcı bir güce ulaşılmasını sağlar.

13-Talihsizlik ve yenilgiden ders alın
Her talihsizlik beraberinde kendisine eşdeğer ya da daha büyük bir fayda taşır. Ama bunu ancak olumlu zihinsel tutumu olan ve bunu kullananlar için sergiler.

14-Yaratıcı vizyon geliştirin
İnsanın en büyük becerisi düşünen zihindir. Analiz yapar, karşılaştırır, seçer. Yaratır, hayal eder, öngörür ve fikirler üretir. Hayal gücü, zihninizin araştırması, meydan okuması ve macerasıdır.

15-Sağlıklı bir yaşam sürün
Siz bedeni olan bir zihinsiniz. Beyninizin bedeninizi kontrol ettiği gibi sağlam fiziksel sağlığın da olumlu zihinsel tutum ve sağlık bilinci gerektirdiğinin farkına varın. İşte, oyunda, dinlenmede, beslenmede ve çalışmada iyi ve dengeli sağlık alışkanlıkları geliştirin. Sağlık bilincini sürdürmek için iyi bir fiziksel sağlık çerçevesinde düşünün, hastalık bağlamında değil. Unutmayın, zihniniz odaklandığı şeyi var eder. Bu ister maddi bir başarı olsun, ister fiziksel sağlık.

16-Para ve zaman bütçesi yapın
Hem iş hem özel yaşantınızla ilgili zaman ve kaynak kullanımınızı zekice dengeleyin. Kendinize ve faaliyetlerinize ait bir liste çıkarın, böylece zamanınızı ve paranızı nasıl harcadığınızı görebilirsiniz. Çalışma, düşünme ve planlama zamanı ayırın.

17-Evrensel alışkanlık gücünü kullanın
Evrensel alışkanlık gücü bütün evrenle ilişkilidir ve evrenin dengesinin yerleşik örüntüler veya alışkanlıklar yoluyla sürdürüldüğü yasadır. Yaşayan her yaratığı ve her madde parçacığını çevresinin hâkim etkisinin altına girmeye zorlayan yasadır ki bunlara fiziksel alışkanlıklar ve düşünce alışkanlıkları dahildir.

Napoleon Hill

        Keşfin en önemli etkenleri birkaç sözcükle anlatılabilir. Birincisi kişinin ne başarmak istediğine dair kesin bir bilgisinin olmasıdır. [amaç kesinliği, yaratıcı vizyon]... İnsan zihnini ısrarcı bir şekilde bu amaca sabitlemeli ve istediği şey için araştırma yapmaya başlamalı, bu konuyla ilgili birikmiş bütün bilgileri kullanmalıdır [beyin gücü grubu, kontrollü dikkat]. Ne kadar düş kırıklığına uğrarsa uğrasın araşırmaya devam etmelidir [irade]. Başka bir kişinin aynı şeyi deneyip başarısız olmasından etkilenmemelidir [özdisiplin, uygulamalı inanç]. Sorunun çözümünün bir yerlerde olduğuna ve bunu bulacağına inanmalıdır [kendi kendine telkin].
        İnsan bu sorunu çözmeye karar verdiğinde başta itirazla karşılaşabilir; ama dayanır ve araştırmaya devam ederse, bir çözüm bulacağı kesindir. Çoğu insanın sorunu daha başlamadan vazgeçmeleridir. Bütün deneyimlerimi düşündüğümde, işimle ilgili herhangi bir sorunun çözümünü ilk girişimimde bulduğumu hatırlamıyorum. En şaşırtıcı şeylerden biri de, aradığım şeyi bulduğumda, bunun genellikle her zaman ulaşabileceğim bir yerde olduğunu görmemdir; ama ısrarcılık ve kazanma arzusu dışında hiçbir şey bunu ortaya çıkaramazdı. Thomas Edison

Kitaptan pasajlar
  • Evet-Efendimcilik evrensel bir alay nesnesidir. Çünkü herkes bunun samimiyetsizliğini fark edebilir.
  • Dünyada en ucuz ve en kârlı özellik nezakettir.
  • Gerektiğinde kahkaha atmayan insanlar harika bir zihinsel toniği kendinden esirgiyor demektir.
  • İnancın rehber olduğu yerde insan yolunu kaybedemez.
  • Güç ve mücadele el ele gider.
  • Mahatma Gandi hiçbir serveti olmadan ülkesini özgürlüğe kavuşturdu.
  • Thomas Edison yalnız üç ay okul eğitimi almıştı.
  • Pedagog, Aktivist Helen Keller görmüyor, duymuyor ve konuşmuyordu.
  • Thomas Edison işe yarayan formüle ulaşana dek onbin  farklı şekilde başarısız oldu.masumane

0 yorum: